Gyvūninės kilmės medžiagos mūsų spintose: KAILIS

Nuotraukos autorius: Oikeutta eläimille

Mūsų parduotuvėje sutūpusios tik veganiškos prekės ir taip bus visada. Vietos čia neras odinės rankinės, šilkinės suknelės, vilnoniai megztukai, pūkiniai apsiaustai, plunksnų ir kaulo aksesuarai ir, juo labiau, kailinės apykaklės. Savo svetainėje jau sutarėme, jog pagrindinės šio pasirinkimo priežastys yra dvi: pagarba gyvūnų teisėms ir atsakomybė už mūsų gamtą.

Kadangi ši tema yra itin opi, o dėl to ir ne mažiau svarbi kiekvienam visuomenės nariui, nusprendžiau skirti jai daugiau dėmesio. Todėl pirmajame mūsų šviežiai atidaryto tinklaraščio straipsnių cikle pristatysiu kiekvieną iš plačiausiai mados industrijoje naudojamų gyvūninės kilmės medžiagų (kailis, oda, vilna, pūkai/plunksnos, šilkas), atsižvelgdama į jos „išgavimo“ techninius, etinius ir ekologinius aspektus. Tad pradėkime nuo tų kailinių apykaklių.

KAILIS

eco-nation-fur-farming-finland-1

Nuotraukos autorius: Oikeutta eläimille

Gyvūnų rūšys: lapės, triušiai, audinės, muskusinės žiurkės, bebrai, šermuonėliai, ūdros, sabalai, ruoniai, kojotai, šinšilos, oposumai, katės, šunys (taip taip!) ir kt.

Kaip tai daroma (technika ir etika): Visi šie ir kiti nepaminėti kailiniai gyvūnai yra medžiojami arba veisiami ir talpinami į ankštus ir nešvarius metalinius narvelius kailių fermose, kuriose praleidžia visą savo trumpą ir kančiomis perpildytą gyvenimą. Kailių fermų vienintelis tikslas – pelnas, kurio siekdami kailių fermeriai orientuojasi tik į „užauginto“ kailio kiekius, o ekologija ir žvėrelių gerovė čia nevaidina itin svarbaus vaidmens.

Negalėdami išeikvoti energijos bėgiodami, medžiodami ir kitaip gyvendami savo prigimčiai įprastinį gyvenimą, įkalintiems gyvūnėliams išsivysto pasikartojančių judesių sindromas. Gyvendami mažuose uždaruose narveliuose gyvūnai patiria nuolatinį stresą, todėl neretai išprotėja, ima žaloti kitus, o jei nėra galimybės – žaloja save. Negaudami pakankamai šviežio oro, subalansuotos mitybos ir pakankamo fizinio krūvio, gyvūnėliai greitai geibsta, o sunkiai išvengiami sužalojimai tik prisideda prie įvairių susirgimų ir infekcijų plitimo.

Tokia nesuvokiama kankynė trunka tol, kol gyvūnas užauga, taigi užaugina maksimalų kiekį kailio. Daugelyje kailių fermų gyvūnai žudomi kuo pigesnėmis priemonėmis: nuo trankymo lazda per galvą, dusinimo, kaklo perlaužymo iki elektrošoko, nuodijimo dujomis ar kitais nuodais, gerklės perpjovimo, paliekant gyvūną nukraujavimui. Kai kuriose šalyse (pvz. Kinijoje) kailis neretai diriamas gyvūnui dar esant gyvam. Gyvūnas dar gali kvėpuoti ir jo širdis dar gali plakti iki 10 sekundžių po negailestingos procedūros. Eilėje „laukiantys“ žvėreliai stebi, kas bus atliekama jiems patiems visiškai netrukus.

Daugelyje Vakarų šalių, taip pat ir Lietuvoje, yra įsikūrusios vietinės kailių fermos. Tačiau kailio gaminiai atkeliauja iš viso pasaulio, o didelė šių importuojamų kailių dalis – iš Kinijos. Jeigu perkate kailinius gaminius, pagamintus Kinijoje, niekada negalite būti tikri, jog nedėvite šunų ar kačių kailių. Apdoroto kailio kilmę sunku atpažinti, o etiketė gali meluoti. Sunkiai suvokiamo žiaurumo kailių išgavimo praktika Kinijos kailių fermose yra liūdnai ir plačiai pagarsėjusi. Visgi, nereikėtų tikėtis „stebuklų“ ir vietinėse industrializuotose kailių fermose.

eco-nation-fox-fur-farming-finland-2

Nuotraukos autorius: Oikeutta eläimille

Ekologija ir žmonių sveikata: Nuo ką tik nužudytų gyvūnų nudirtas kailis yra apdorojimas toksiniais chemikalais. Ši procedūra yra neišvengiama, siekiant „užkonservuoti“ kitoje kailio pusėje esančią odą, neleidžiant jai pūti bei siekiant palaikyti „natūralų“ kailio žvilgesį. Vis dėlto, nudirtame ir apdirbtame kailyje nelieka nieko natūralaus. Kailis yra valomas, dezinfekuojamas, mirkomas, balinamas, dažomas, ir kitaip ruošiamas nuolatiniam dėvėjimui, naudojant įvairiausias chemines medžiagas, kurios teršia dirvožemį, vandenį bei orą.

Kalbant apie aplinkos taršą reikia paminėti, jog šimtai įkalintų gyvūnų, gyvenančių ir mirštančių kailių fermose, savo organinėmis atliekomis išskiria aplinkai nuodingas dujas. Iš šių atliekų išsiskiriantys cheminiai junginiai veikia žmogų ir kitus gyvūnus per vandenį, dirvožemį bei orą. Ilgas ir daugiasluoksnis kailio „užauginimo“ ir apdirbimo procesas išeikvoja nepalyginamai daugiau energijos ir gamtinių resursų nei, pavyzdžiui, dirbtinio kailio pagaminimas.

Alternatyvos: Šiais laikais kailis išsivysčiusiose šalyse – tai tik prabangos ir statuso ženklas. Čia nekalbame apie itin šaltose vietovėse gyvenančias ir nuo civilizacijos atsiskyrusias bendruomenes, kurios dėvi kailį taip apsisaugodamos nuo šalčio. Šiuo atveju šios bendruomenės nekuria kailio fermų, o savarankiškai medžioja laukinius gyvūnus, suvartodami ir panaudodami viską, ką gyvūnas savyje turi, tad ir jų kailį. Kailio kaip statuso simbolio dėvėjimas vėlgi primena pirmykščių mūsų protėvių elgesį ir tikrai nesimbolizuoja mūsų civilizacijos laimėjimų. Vis dėlto, jei kailis jums atrodo gražu ir stilinga, tačiau nenorite prisidėti prie gyvūnų kančių ir aplinkos taršos, verta prisiminti, jog dirbtinis kailis gali atrodyti bene taip pat kaip tikras, be to, netikro kailio gaminiai jums patiems, gamtai bei gyvūnams kainuos neapsakomai mažiau.

eco-nation-happy-fox-1

Šaltiniai su nuorodomos:

  • Apie kailių industriją: PETA
  • Apie kailių industrijos įtaką aplinkai: PETA
  • Kinijos kailių prekybos ypatumai per 60 sekundžių: video
  • Filmas, kuris praskleidė širmą ir parodė pasauliui nežabotos gyvūnų eksploatacijos įvairiose mūsų gyvenimo sferose užkulisius: The Earthlings (2005)

Daugiau informacijos čia:

  • Kailių prekybos faktai: www.lcanimal.org
  • Kaip kailis įsėlino atgal į madą ir susigrąžino savo seniai prarastą reputaciją: www.dailymail.co.uk
  • Apie vintažinius kailinius ir naujus kailinius šiuolaikinėje madoje: www.collectorsweekly.com
  • Apie kailių industriją: video
  • PETA aktyvistų filmuota medžiaga kailių fermose, esančiose šalyse, kurioms buvo suteikta “Origin-Assured“ etiketė. Ši etiketė, sukurta kailių industrijos atstovų, tariamai užtikrina vartotojus, jog šie kailiniai gaminiai buvo išgauti laikantis aukščiausių gyvūnų gerovės standartų. Bet visa tai tik gražūs žodžiai: video
  • Daug informacijos apie kailių fermas ir kitas su gyvūnų teisėmis susijusias naujienas galite sužinoti, sekdami VšĮ „Tušti narvai“ puslapį.

 

Leave a Reply

Jūsų elektroninis paštas nebus paskelbtas Privalomi laukai yra pažymėti