TVARIOS MEDŽIAGOS TEKSTILĖJE

Pasirinkimas eiti sveikos ir ekologiškos gyvensenos keliu – tai lyg įžengimas į girią. Viena vertus – „kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“, kita vertus – kuo giliau į mišką, tuo šviesesnis, skambesnis ir gražesnis jis ima rodytis. Kuo giliau į girią, tuo labiau pažįstami ir mieli tampa tik ten gyvenantys gyvūnai ir tik ten vešintys augalai.

Paralelė su sveika ir ekologiška gyvensena ne tokia jau ir „pritempta“. Pirmas žingsnis dažniausiai būna nedrąsiausias – juk abejonės ir nežinojimas baugina. Sveiką gyvenimo būdą dažniausiai pradedame nuo akivaizdžiausio žingsnio – mitybos, ir neretai tuo metu manome, jog viskas tuo ir teapsiribos. Jau atradus sveikos mitybos džiaugsmus (atrandame maisto produktus, apie kuriuos anksčiau net girdėję nebuvome ir be kurių dabar negalime gyventi), mūsų akys užkliūna už kosmetinės krepšelio ir higienos reikmenų spintelės. Tuomet apžvelgiame visas kitas gyvenimo sritis ir tik maždaug paskutinėje vietoje į mūsų kritišką akiratį pakliūna mūsų drabužiai.

Na ir nieko čia keisto. Ekologiški drabužiai atrodo sunkiau prieinami, apie juos nelabai kas kalba, jų įtaka mūsų sveikatai yra mažiau apčiuopiama ir apskritai drabužius perkame rečiau nei, pavyzdžiui, maistą. Yra daug priežasčių, kodėl ekologiški drabužiai nepasiekia mūsų dėmesio lauko, tačiau turbūt pagrindinė iš jų – tai, jog šioje srityje esame visiškai priklausomi nuo kitų. Jei dar galime užsiauginti savo daržovę arba džiaugtis savo draugų, tėvų ar senelių derliumi, jei dar galime patys susiplakti natūralios dantų pastos ar šampūno, retas kuris pats gali pasigaminti sau drabužį, nuo pat sėklos pasėjimo, iki pluošto suaudimo ir susiuvimo.

Taip, mes esame ypatingai priklausomi nuo kitų grandinės dalių, veikiančių mados industrijoje. Tačiau mes esame tie, nuo kurių pasirinkimo gali daug kas pasikeisti. Kalbame ne vien apie tiesioginę įtaką mūsų pačių sveikatai, bet ir gamtos tausojimą. Pirmas ir svarbiausias žingsnis – tai domėjimasis. Šioje skiltyje siūlome paskaityti, iš kokių audinių pasiūti mūsų parduotuvėje randami drabužiai bei aksesuarai ir kaip jos veikia mūsų sveikatą bei aplinkos gerovę.

Turime paminėti, jog nederėtų visų medžiagų skirstyti į griežtai neekologiškas ir griežtai ekologiškas. Tiksliau būtų sakyti, jog ekologija, kaip sąvoka, čia atlieka skalės vaidmenį. Ši tariama skalė, jums atsižvelgus į žaliavos daromą įtaką gamtai, gyvūnams, jūsų ir kitų žmonių sveikatai  bei žaliavos atsinaujinimo galimybes, sufleruoja, jog, pavyzdžiui, natūraliai užauginta medvilnė yra ekologiškesnė už pesticidais purškiamą medvilnę, ekologiška medvilnė nusileidžia kanapių pluoštui, na o dirbtinė oda visuomet turės mažesnę neigiamą įtaką nei tikros odos išgavimas.

100% ekologiško audinio nėra, nes net ir mažiausiai reiklaus augalo pavertimas tekstilės gaminiu reikalauja vandens, trąšų, elektros, ir kitų resursų, kurių naudojimas visuomet daro tam tikrą įtaką gamtai. Šiuo atžvilgiu iš naujo panaudotos ir perdirbtos medžiagos gali būti vadinamos pačiomis ekologiškiausiomis, bent jau šiuo metu,  nes naujas drabužis yra kuriamas nieko neauginant ar kitaip neišgaunant iš Žemės. Į visa tai atsižvelgus susiformuoja siekis: kiekvienu savo pirkiniu sunaudoti ir išmesti kuo mažiau. 

MŪSŲ EKO MEDŽIAGOS

EKOLOGIŠKA MEDVILNĖ

organic-cotton-thmb

 • Auginama iš genetiškai nemodifikuotų sėklų, nenaudojant sintetinių trąšų bei pesticidų, apsaugant gamtą, gyvūnus bei laukuose dirbančius žmones nuo kenksmingų chemikalų bei išlaikant sveiką dirvą, tinkamą tolimesniam kitų pasėlių kultivavimui.
 • Medvilnės plantacijos užima apie 3% kultivuojamos žemės pasaulyje, o jos auginimui sunaudojama net iki 16% visame pasaulyje naudojamų insekticidų, pesticidų, herbicidų ir kitų dirvą, orą bei vandenį teršiančių chemikalų. Perėjimas prie natūraliai auginamos medvilnės turėtų didžiulę teigiamą įtaką gamtos ekosistemai visame pasaulyje.
 • Medvilnės auginimo būdai reikalauja nepaprastai daug vandens. Kadangi ekologiška medvilnė auginama rotacijos principu, po kelių ciklų dirva išsivalo nuo prieš tai naudotų pesticidų ir kitų chemikalų, jau galėdama efektyviau kaupti mineralines medžiagas ir vandenį joje auginamiems medvilnės augalams. Tuomet vandens, reikalingo natūraliai medvilnei augti, kiekis dažnai būna mažesnis nei vandens kiekis, reikalingas neekologiškam medvilnės auginimui.
 • Medvilnės, užaugintos nenaudojant jokių chemikalų, drabužiai bei kiti audiniai neerzina odos, yra minkštesni bei švelnesni.

 

EKOLOGIŠKOS MEDVILNĖS DRABUŽIAI MŪSŲ PARDUOTUVĖJE  >

 

BAMBUKAS

apie-bambuka

 • Vienas iš greičiausiai augančių augalų pasaulyje (gali išaugti nuo 3 iki 91 cm per parą!), užaugantis iki 35 metrų aukščio ir pasiekiantis brandą vos per 3-5 metus.
 • Greičiausiai augantis sumedėjęs augalas pasaulyje. Kadangi tai yra žolių pasaulio atstovas, bambukas pats atsinaujina po kirtimo be naujų bambukų sodinimo.
 • Apskaičiuota daugiau nei 1600 bambuko rūšių, augančių įvairiomis klimato sąlygomis, nuo šaltų kalnuotų regionų iki tropinių kraštų. Bambukas natūraliai paplitęs Azijoje, Pietų ir Šiaurės Amerikose.
 • Bambukas nuo seno naudojamas įvairioms gyvenimo reikmėms: indams, interjero detalėms, baldams, popieriui gaminti, taip pat kaip tvirta statybinė medžiaga. Tekstilės gamybai dažniausiai naudojama Moso bambuko rūšis, natūraliai auganti Kinijoje ir Taivane.
 • Bambuko miškai yra labai tankūs, todėl jų auginimui yra panaudojama palyginus nedidelis Žemės paviršiaus plotas. Taip pat, žemės plotas, kuriame auginamas bambukas, sugeria daugiau anglies dioksido ir į aplinką išskira iki 30% daugiau deguonies nei kiti medžiai tokiame pačiame plote.
 • Reikalauja labai mažai priežiūros ir vandens.
 • Dėl savo antibakterinių savybių gali būti auginamas be pesticidų ir kitų chemikalų.
 • Nereikalauja derlingos žemės – lengvai įsisavina nualintą žemę bei išvalo ją nuo toksinų.

IŠ BAMBUKO GAMINAMA VISKOZĖ

 • Padeda reguliuoti kūno temperatūrą, sugeria prakaitą bei efektyviai jį išgarina.
 • Pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl užtikrina apsaugą nuo prakaito kvapo.
 • Natūraliai minkšti, pasižymi šilką primenančiu spindesiu.
 • Suteikia papildomą apsaugą nuo UV spindulių.
 • Išmesti audiniai lengvai suskaidomi mikroorganizmų bei saulės.
DRABUŽIAI IŠ BAMBUKO MŪSŲ PARDUOTUVĖJE  >

PLUOŠTINĖ KANAPĖ

apie-pluostine-kanape

 • Kanapė – vienas greičiausiai augančių ir vešinčių žolinių augalų, kuris pasiekia brandą jau per 100 dienų nuo pasodinimo.
 • Cannabis Sativa arba naudingoji kanapė yra itin universalus augalas, kurio visos dalys (šerdis, pluoštas, sėklos, žiedai) yra panaudojamos skirtingiems komerciniams tikslams: maistui, kosmetikos, statybinių medžiagų, popieriaus, vaistų gamybai bei, žinoma, tekstilei.
 • Kanapė yra vienas seniausių iki šiol kultivuojamų augalų, kuris buvo naudotas buityje dar senovės Egipto laikais. Šis laukinis augalas buvo pradėtas kultivuoti XVIa. pr.m.e. Kinijoje.
 • Kanapės auginimui nebūtini pesticidai, herbicidai ar fungicidai.
 • Kanapių auginimui reikalingas nedidelis kiekis vandens.

KANAPIŲ PLUOŠTO AUDINIAI

 • Kanapė yra viena tvirčiausių natūralių pluoštų, o iš jos pagaminti audiniai yra ilgaamžiai.
 • Kanapiniai audiniai minkštėja po kiekvieno dėvėjimo, tačiau vis tiek išlieka nepaprastai tvirti.
 • Apsaugo odą nuo kenksmingų UV spindulių – pro 100% kanapinius drabužius prasiskverbia tik apie 5% visų UV spindulių.
 • Kanapių audinys „kvėpuoja“, taip palaikydamas optimalią kūno temperatūrą tiek žiemą, tiek vasarą.
 • Iš kanapių pluošto gaminami drabužiai mažai tamposi, todėl puikiai palaiko savo formą.
 • Tekstiliniai dažai puikiai įsigeria į kanapinį audinį, jis beveik neblunka.
 • Dėmės lengviau išsiplauna nuo kanapinių drabužių, o po kiekvieno skalbimo audiniai tampa švelnesni, tvirtesni ir vis labiau žvilga.
 • Dėl savo antibakterinių savybių kanapinis audinys naudojamas medicininėms reikmėms, tad yra puikiai tinkmas ir jautrią odą turintiems žmonėms. Antibakterinės savybės taip pat užtikrina apsaugą nuo prakaito kvapo.
 • Kanapinis pluoštas yra atsparus pelėsiui, sūriam vandeniui ir yra mažai degus.
 • Kanapių audiniai gali sugerti vandenį bei prakaitą, kiekiu prilygtantį iki 20% paties audinio svorio, o išgarina jį itin sparčiai ir efektyviai.
 • Kanapių gaminiai yra lengvai suyrantys gamtoje bei yra tinkami perdirbimui.
DRABUŽIAI IR AKSESUARAI IŠ KANAPĖS PLUOŠTO MŪSŲ PARDUOTUVĖJE  >

AUDINIAI IŠ PERDIRBTŲ MEDŽIAGŲ

perdirbtas-pluostasVis dėlto, draugiškiausios aplinkai medžiagos, naudojamos tekstilei, yra perdirbtos medžiagos. Šiuo atveju neauginamos jokios augalų kultūros, tad nenaudojamas vanduo, trąšos, neužimamas žemės plotas, sutaupoma energijos ir darbo jėgos. Be to, natūralių ir ypač sintetinių medžiagų panaudojimas antrą kartą sumažina išmetamų šiukšlių kiekį, taip vis mažiau teršiant orą, vandenį, žemę bei sukeliant vis mažiau pavojaus laukiniams gyvūnams.

Dažniausiai perdirbamos medžiagos:

 • sena tekstilė (visuotinai kultivuojant „greitą madą” bei perkant vis daugiau pigių, tačiau nekokybiškų drabužių, į sąvartynus išmetamos tekstilės kiekiai grėsmingai auga),
 • PET plastikas (dažniausiai vandens, sulčių buteliukai),
 • padangos,
 • žvejybiniai tinklai.

POLIESTERIS

Tai sintetinis audinys, plačiai naudojamas tekstilėje. Gaminamas iš naftos bei jų produktų, tokių kaip perdirbti PET buteliai. Poliesterio audiniai pasižymi tvirta ir itin minkšta tekstūra, jie beveik nesiglamžo, nesugeria drėgmės, todėl greičiau džiūsta. Dažnai maišomas su natūralių pluoštų audiniais.

VISKOZĖ ARBA DIRBTINIS ŠILKAS

Tai pusiau natūrali medžiaga, gaminama iš medienos celiuliozės pluošto. Pasižymi lygia, švelnia tekstūra, audinys yra itin tvirtas, mažai glamžosi.

TENCELIS

Natūralus, aplinkai draugiškas audinys, gaminamas iš medienos celiuliozės, visiškai suyrantis gamtoje. Audinys puikiai sugeria dažus, tad ilgai išlieka ryškus. Pasižymi antibakterinėmis savybėmis, tinka jautrią odą turintiems žmonėms, leidžia odai kvėpuoti. Audinys minkštas, lengvas, puikiai krenta, mažai glamžosi. Iš tencel pluošto gali būti išgaunamas tiek zomšą primenantis audinys, tiek ir itin švelnus, lyg šilkas audinys.

LYCRA, SPANDEX arba ELASTANAS

Tai sintetinė medžiaga, itin patvari ir tampri. Elastano audinys gali išsitempt net iki 5 kartų, o paskui vėl nesunkiai sugrįžti į savo pradinę formą. Itin greitai džiūsta. Gaminant audinį drabužiams, elastanas dažniausiai maišomas su medvilne arba poliesteriu.

AKRILAS

Tai – sintetinis pluoštas, tvirtas ir šiltas, dažniausiai naudojamas laisvalaikio, sportiniams drabužiams siūti. Dažnai primena mevilnę arba vilną. Nors yra labai švelnus ir lengvas, akrilo audinys yra pakankamai atsparus, be to lengvai sugeria ir išgarina drėgmę. Akrilo pluošto dažniausiai galima aptikti sportiniuose, laisvalaikio drabužiuose, o taip pat šaltojo metų laiko aksesuaruose – šalikuose, kepurėse, šiltose kojinėse ir pirštinėse.

DRABUŽIAI IŠ PERDIRBTO PLUOŠTO MŪSŲ PARDUOTUVĖJE  >

VEGANIŠKA, NETIKRA/DIRBTINĖ arba EKOLOGIŠKA ODA

veganiska-odaTikrai odai išgauti ne tik aukojamos gyvūnų gyvybės, bet ir keliama didelė rizika šių gamyklų darbuotojams bei gamtai (nuo odai auginamų gyvūnų fabrikuose išskiriamų dujų iki odos apdirbimo chemikalų). Tikros odos deginimui ir dažymui naudojamos cheminės priemonės smarkiai teršia orą, vandenį ir dirvą bei kelia didelį pavojų darbininkų bei aplink gamyklas gyvenančių žmonių sveikatai (dažniausi susirgimai  -tai astma, akių bei odos ligos, kvėpavimo takų ir plaučių pažeidimai, ir kt.).

Dirbtinė oda dažniausiai gaminama iš sintetinių pluoštų – naftos produktų. Dažniausiai pasitaikanti medžiaga – tai polivinilo chloridas (PVC), tačiau, deja, tai nėra gamtai draugiškiausia alternatyva. Vis daugiau galima aptikti dirbtinės odos, pagamintos iš poliuretano, kuris reikalauja aplinkai draugiškesnio apdirbimo, o iš jo pagaminta dirbtinė oda yra minkštesnė ir lankstesnė. Veganiška oda taip pat gali būti gaminama ir iš natūralių medžiagų, tokių kaip kamštis, arba iš natūralių ir sintetinių pluoštų mišinio.

Bet kokiu atveju, dirbtinės odos išgavimas visuomet turės mažesnę neigiamą įtaką gamtai, žmonėms ir (akivaizu) gyvūnams nei tikros odos išgavimas.

VEGANIŠKOS ODOS AKSESUARAI MŪSŲ PARDUOTUVĖJE  >

TAIP PAT SKAITYKITE: