4 augalai, kurie leis dėvėti odinius gaminius ramia sąžine

Ekologiškos odos alternatyvos - ananasas Pinatex

Odos industrija yra viena labiausiai aplinką teršiančių žmogaus veiklų. Dėl natūralios odos gaminių kasmet miršta milijonai gyvūnų bei savo sveikatą aukoja ne mažesnis skaičius žmonių. Apie tai plačiau galite paskaityti anksteniame mūsų įraše čia. Tačiau labai panašu, jog ši mūsų dienų realija pasmerkta išnykimui. Ir ne tik dėl to, kad nenuilstamai auganti veganų ir ekologiškai nusiteikusių žmonių bendruomenė atsisako tikros odos gaminių. Mados pasaulį po truputį purto ir žadina vis gausėjantis ratas natūralių medžiagų, kurios tampa ne tik tikros, bet ir dirbtinės, iš sintetinių medžiagų gaminamos, odos alternatyvomis. Šios 4 medžiagos, įkvėptos darnaus žvilgsnio į gamtą ir pažabotos šiuolaikinių technologijų, kelia džiaugmą ir suteikia vilties, jog neilgai trukus odos industrija taps tik šiurpiu praeities vaiduokliu.

1. Grybų oda – Muskin
eco-nation-muskin-mushroom-leather-sustainable-vegan-clothing
Nuotraukų šaltiniai: ecouterre ir lifematerials

Grybų karalystės atstovai jau nuo seno žavėjo mokslininkus, menininkus ir kitus gamtos ir grožio puoselėtojus, o dabar sužavės ir mados mylėtojus! Tai bene naujausias tekstilėje besispecializuojančių mokslininkų atradimas, kuris yra itin daug žadantis. Oda, pagaminta iš grybų, kitaip vadinama Muskin (mushroom skin), savo savybėmis yra panaši į zomšą, bet ją, visgi, gerokai pranoksta.

Ši augalinė odos atmaina gaminama iš Phellinus ellipsoideus rūšies grybų kepurėlių ir apdorojama nenaudojant cheminių priemonių. Šie grybai auga subtropiniuose miškuose ir neturi savyje toksinių medžiagų, kurios galėtų būti pavojingos tokius gaminius dėvint arti odos. Dėl savo akivaizdžiai natūralios sudėties Muskin gaminiai yra visiškai suyrantys gamtoje, jie leidžia odai „kvėpuoti“, ji yra lanksti, atspari vandeniui ir daug minkštesnė už zomšą, su kuria yra dažniausiai lyginama. Grybų odos produktai gali būti gaminami ir maišant Muskin su kitomis aplinkai draugiškomis ir tvirtomis medžiagomis, tokiomis kaip linas ar kanapė.

2. Ananasų oda – Piñatex

eco-nation-pinatex-pineapple-leather-sustainable-vegan-clothing

Nuotraukų šaltiniai: rombaut ir materia

Ananasai dar niekada anksčiau taip saldžiai nenuteikė gamtą mylinčios širdies. Mat dabar ananasus galime ne tik valgyti, bet ir dėvėti!

Pasirodo, ananasų industrija kasmet sukuria apie 40 tūkst. tonų biologinių atliekų, t.y. ananasų lapų, kurie dažniausiai yra paliekami pūti arba yra sudeginami. Tačiau visos šios atliekos dabar gali būti paverčiamos Piñatex medžiaga, kuri yra puiki veganiška ir gamtai draugiška alternatyva gyvūno odai. Iš ananasų lapų išgauta celiuliozė paverčiama tvirta ir itin „žalia“ medžiaga, kuri ne tik yra natūrali, bet ir neeikvoja jokių Žemės resursų, reikalingų bet kokios kitos naujos, kad ir natūralios, medžiagos gamybai.

Kaip ir grybų oda, Piñatex audinys leidžia žmogaus odai „kvėpuoti“ ir yra lankstus. Vis dėlto, kitaip nei Muskin, ananasų odos gaminiai gali būti įvairaus storio, dažomi įvairiomis spalvomis bei išgaunami įvairia tekstūra, kuri primins ne tik zomšos, bet ir tradicines gyvūnų odos tekstūras.

3. Kamščio oda – Cork Fabric

eco-nation-cork-fabric-vegan-leather-sustainable-clothing

Nuotraukų šaltiniai: tradesy ir uv.es

Dar vienas veganiškos odos elito narys – tai iš kamštinio ąžuolo išgaunama medžiaga, vėlgi, savo savybėmis ir išvaizda galinti panašėti į odą. Vis delto, kamštinis audinys gali būti toks įvairus, jog vien panašumu į iš natūralios odos gaminamus produktus neverta apsiriboti. Iš kamščio gali būti gaminami tiek drabužiai, maišeliai ar jogos kilimėliai, tiek ir lagaminai, rankiniai laikrodžiai, baldai bei batai. Taip kad štai, susipažinkite su vyno kamštuku iš naujo!

Šiai ekologiškai medžiagai išgauti reikalingi kamštiniai ąžuolai aptinkami tik Portugalijoje, Ispanijoje, Pietų Prancūzijoje, Italijoje bei Šiaurės Afrikoje. Kamštis išgaunamas specialia technika nuimant šių ypatingų medžių išorinę žievę. Tarp daugybės puikių kamštinės medžiagos savybių puikuojasi šios: lengvumas, elastingumas, tvirtumas, atsparumas dujoms, skysčiams, dulkėms, ugniai.

4. Rudadumblių oda – Kelp arba Ocean Leather

eco-nation-kelp-ocean-leather-sustainable-vegan-clothing

Nuotraukų šaltiniai: dezeen ir abc.net.au

Rudadumblių medžiagą, kaip alternatyvą natūraliai odai, į šį sąrašą pridedame atsargiai, mat jos panaudojimas tekstilėje dar nėra iki galo išvystytas. Visgi, negalima nesižavėti šiuo įstabiu augalu bei potencialu, kurį ji jau dabar, gana ankstyvoje tyrinėjimų ir eksperimentų stadijoje, demonstruoja.

Rudadumbliai – tai jūros dumblių rūšis, auganti taip vadinamuose tankiuose povandeniniuose miškuose, vandenynų seklumose. Jie nuo seno yra naudojami maistui (bei kaip mįslingas ingredientas daugelyje mums gerai pažįstamų maisto produktų) ir gydymui. Net ir savo natūralioje būsenoje šie įvairiais atspalviais žaižaruojantys dumbliai primena odą, todėl nenuostabu, jog jie sudomino ir mados kūrėjus bei mokslininkus. Rudadumbliai gali tapti dar viena, nors ir netikėta, veganiška ir ekologiška natūralios odos alternatyva. Visgi yra vienas trūkumas, ties kuriuo šiuo metu ir yra dirbama – šie augalai nėra atsparūs vandeniui, todėl lauko drabužių kūrėjams teks šiek tiek palaukti.

Leave a Reply

Jūsų elektroninis paštas nebus paskelbtas Privalomi laukai yra pažymėti